Adınız, Kurumsallığınız

Yeni müşterilerimizin alan adı ücretlerini ilk yıl biz karşılıyoruz.

Alanadi (Domain)

Bir web kullanıcısı hangi yollarla sitenize girebilir?:
♣ Tarayıcıya direk sizin adresinizi yazarak,
♣ Google, Yahoo, Altavista gibi arama siteleri ile, 
♣ Diğer sitelere verdiğiniz bağlantılar ile.
ve tabiki Seo Yazılımlarını sitenizde kullanarak!

Alan adı internet üzerinde bir bilgisayarın veya bir servisin kullandığı adrestir. Mesela www.gebzesoft.com bir alan adıdır. Bununla birlikte bir alan adı alt alan adları da içerebilir; subdomain.gebzesoft.net adresi de buna örnektir. Herhangi bir alan adınız olmadıkça internet üzerinden web siteniz yayınlanamaz, insanlar ve arama motorları sitenize ulaşmak için internet tarayıcılarından sizin adresinizi çağırarak web sitenize girebilirler.

Bir web sitesi yapmayı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken projelendirmek olmalıdır. Ne tür ziyaretçileri hedefliyorsunuz, içeriğiniz ne olacak, tasarım aşamalarınız nasıl ilerleyecek gibi. Projeleriniz doğrultusunda alan adınızı da nasıl seçeceğinizi belirlemenizde fayda var. Belirlediğiniz alan adının hedeflediğiniz ziyaretçi kitlesi tarafından ne kadar ulaşılabilir olduğunu tespit etmek, web sitesi yapmaktan daha önemlidir. Kısaca ifade edecek olursak; alan adını seçerken göz önünde bulundurmamız gereken en önemli şey ulaşılması kolay bir isim seçmiş olmaktır. Akılda kalıcı kısa isimler seçmek çok önemlidir ki bu isimlere genellikle “jenerik” adı verilir.

Alan adının kalitesini gösteren en önemli etkenlerden birisi de alan adının kısa olmasıdır, zaman zaman 3 karakterli bir alan adı, 4 karakterli çok bilinen bir alan adından daha değerli olabiliyor. Her ne kadar alan adının akılda kalıcı olması önemliyse de kısa olması da en az onun kadar önemlidir.

İnternette alan adlarına çeşitli isimler verilmekte ve bu şekilde kategorilere ayrılmaktadır.
Jenerik Domain
♣ Typo Domain
♣ Projelik Domainler
♣ Sektörel – Ticari Domainler
♣ 3 Karakterli Domainler
♣ 4 Harf Domainler

Bunun dışında da genel tanımlamayla iki çeşit domain vardır.
♣ Uluslar arası Domainler
♣ Yerel (Coğrafik) Domainler

Bu kategorileri teker teker incelediğimizde alan adı seçerken ne kadar hassas davranmamız gerektiğini anlayabiliyoruz.

Alan adı seçerken alan adının daha önceden kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldıysa yaşı, ne tür içerik ihtiva ettiği, daha önce arama motorlarının gözünde nasıl bir yer edindiği (mesela PR değeri), kullanıcı portfoyü gibi unsurlar da dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Alan adını aldıktan sonra ne yapacağınız, nasıl değerlendirebileceğiniz yine kullanıcının elindedir. Projelendirip internette üst sıralarda yer alabilir, satış sitelerinde aldığınızın üstüne fiyatlarla satabilir veya alan adının çürüyüp gitmesini bekleyebilirsiniz.

Bu konuda danışmanlık almak için lütfen iletişim sayfasından bize yazınız.